Лайфхаки

Контрольовані іноземні компанії актуальні питання

Перша хвиля звітування з КІК визвала шквал питань та непорозумінь. Наче так довго готувались, але к годині «Ч» виявились неготові як ті хто повинен звітувати так й ті, хто весь час змінював підхід та порядок звітування.

Розпочинаємо обговорення найпопулярніших питань.

Яка різниця між юридичним та фактичним контролем над КІК?

З початку 2022 року податкові резиденти України, фізичні та юридичні особи, зобов'язані поінформувати Податкові органи про кожний випадок – коли вони набувають чи втрачають статус контролера КІК.
КІК (контрольовані іноземні компанії) – це іноземна компанія яка зареєстрована або створена за кордоном у будь якій організаційно – правовій формі, діяльність якої контролює податковий резидент України.
Контроль іноземної компанії може бути юридичним або фактичним.
Юридичний контроль визначається через володіння відповідною часткою в іноземній компанії. При цьому слід враховувати не лише 100% володіння. Іноді й 10% може зробити податкового резидента контролюючою особою КІК!
Податківці наголошують, якщо одна фізична або юридична особа володіє часткою або контролює частку в розмірі 10% і більше у КІК спільно з іншими фізичними та/або юридичними особами, та при цьому жодна з осіб самостійно не визначить себе контролюючою особою щодо такої частки у повному розмірі, вважається, що всі зазначені особи є контролюючими особами для КІК у рівних частках (незалежно від того, чи досягає розмір частки кожного з них 10 %). Тобто все залежить від багатьох умов.
Фактичний контроль коли будь яка особа приймає пряме рішення щодо життєдіяльності КІК. Зокрема щодо укладення угод, розпорядження грошовими коштами, розподілу прибутку чи припинення діяльності компанії. У цьому випадку не береться до уваги юридичне оформлення такого впливу.
Повідомлення про кожний випадок, набуття / зміну /втрачання будь якого статусу контролера КІК – подається протягом 60 днів від дати настання випадку.

Розберемо фактичний приклад питання, яке надійшло під час складання першої хвилі звітів:

  • Іноземна компанія заснована двома фізичними особами в квітні 2023року.
  • Власник АА резидент України, якому належить 10% корпоративних прав,
  • Власник ВВ резидент іноземної держави належить 90% корпоративних прав. Кінцевими бенефіціарними власниками визнаються обидві фізичні особи пропорційною долі володіння.
  • Питання від Власника АА резидента України – по заповненню Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Чи потрібно мені подавати Повідомлення, адже я володію лише 10%?
Якщо ТАК , то яку причину подання Повідомлення мені треба зазначати ?
Звісно виходячи з прямої норми законодавства 10% це не прямий вирішальний вплив, тобто бігла відповідь «Ні не треба».
Але після проведення аналізу реєстрових даних іноземної компанії, було встановлено, що в грудні 2023 року Керівником іноземної компанії призначено саме Власника АА.
До повноважень Керівника віднесено право : управління господарською діяльністю компанії, приймання рішень стосовно господарської діяльності щодо ведення переговорів, укладання та особисте підписання угод, розпорядження грошовими коштами та інші повноваження окрім розподілу прибутку та прийняття рішення щодо припинення діяльності компанії.
Керуючись нормами п.п. 39 прим. 2.5.5 п. 39 прим. 2.5 ст. 39 прим. 2 розділ І Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та з урахуванням Методології визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника, Затвердженої Постановою КМУ і НБУ від 19 вересня 2023 р. № 1011, дійшли висновку про наступне.
Хоча резидент України Власник АА юридично володіє лише 10 %, але фактично здійснює контроль за іноземною компанією, то виникає обов’язок щодо подання Повідомлення про набуття фактичного контролю. Та зазначається Причина повідомлення «3» - початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що приводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою
При цьому в розділі рядку 12 розділу III «Інформація щодо набуття/відчуження частки в іноземній юридичній особі» зазначається:
рядок 12.1 всього 10% та
рядок 12.2. безпосереднє володіння 10%.
Дата набуття частки квітень 2023року.
Далі обов’язково заповнюється розділ IV «Інформація щодо початку / припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою». Та обов’язково заповнюється графа 19. «Обставина(и) фактичного контролю». Дата заснування, створення або набуття майнових прав – зазначається грудень 2023 року.
Під час першої хвилі складання звітності з КІК надходило дуже багато різноманітних питань стосовно необхідності подання Повідомлення та порядку його заповнення. Деякі навіть потребували отримання Індивідуальних податкових консультацій, відповідь на які ми очікуємо вже понад 30 днів.
«Чи виникає КІК під час отримання Е-резидентського статусу, та чи потрібно виконувати всі обов’язкові дії, які відносяться до контролерів КІК?»
«Чи необхідно подавати Повідомлення, якщо КІК період володіння був лише три місяці в 2022 році?»
«Чи подається Повідомлення , якщо український резидент володіє лише 40%, а фактично управляє компанією взагалі інша особа?»
«Яку причину зазначати, якщо український резидент працевлаштований в Іноземну компанію як одноосібний директор?» та багато інших.»
Ми обов’язково систематизуємо всі, та викладемо в окремій публікації.
UA